Microservices patterny a jejich použití v praxi

Na co se můžete těšit:

Uděláme si menší výlet do problematiky vývoje v distribuovaném systému a seznámíme se s tím, jak řešit některé typy úloh v Microservices prostředí. Probereme některé základní vzory při vývoji Microservices jako transakce v distribuovaném systému, nebo složitější pohledy na data, které jsou rozesety mezi jednotlivými úložišti. Povíme si, jaké testovací strategie se při vývoji Microservices používají a zkusíme si něco říci o škálování teamů a změnách ve vývojovém oddělení, které se k vývoji Microservices pojí.

 

Proč by Vás měly Microservices vlastně zajímat
Mikroservices jsou adoptovány čím dál více společnostmi, které brzdí ve svém růstu monolitická architektura, nedosahují požadované dostupnosti, nebo chtějí adoptovat public cloud. Microservices patří do rodiny „loosely coupled architekture“, která tvoří páteř DevOps a agilního způsobu vývoje.

Jaké změny Vás čekají ve vývojovém oddělení
Změny jsou nutné na celém SDLC (Software Delivery Lifecycle), neboť s adopcí Microservices se nevyhnutelně pojí automatizace nasazování, aplikační monitoring, integrace security do ranné fáze vývoje, automatizace testů, adopce resilience patternů a další změny, bez kterých dlouhodobý provoz microservices nedává smysl.

Jak řešit transakce v distribuovaném systému
Atomicita důležitých business operací je díky monolitické architektuře velice jednoduchá a levná. Při přechodu na distribuovaný systém jsou atomické operace jednou z velkých výzev pro dosažení konzistentního stavu systému. Transakce mají svou cenu, ale konečný benefit pro celý systém je tak velký, že časem nebudete chtít operace řešit jinak.

Jak řešit složité pohledy na data, které jsou uloženy v několika úložištích různých Microservices
Podobně jako u transakcí jsou kompexní pohledy na data, která jsou distribuovaná v různých databázích, velkou výzvou v rámci distribuovaného systému. Složení dat do jednoho pohledu, který bude zároveň uživatelsky přívětivý, může být skutečnou výzvou.

Proč a jak testovat jednotlivé služby
Automatizace testování je neodmyslitelná disciplína při vývoji a nasazování mikroslužeb. Psaní testovatelného kódu, security testy, contract testy, end-2-end testování jsou nedílnou součástí mikroslužeb.

 

Prezentující: Jindřich Kubát (Vodafone)

Jindra nabral své zkušenosti v MALLu, kde pracoval téměř 10let a prošel pozicemi od řadového vývojáře až po Vedoucího oddělení vývoje. V MALLu významně pomáhal zavádět Agilní vývoj, Continuous Delivery, Microservices a DevOps kulturu. V minulosti pracoval na strategické pozici jako Head of Development CoE v Komerční Bance, kde měl na starosti celý development čítající kolem 800 lidí a mimo jiné se významně podílel na implementaci Microservices Architektury v rámci KB. Dnes pracuje jako Head of Digital Engineering ve společnosti Vodafone.

 

Místo konání: 

V současné době jsme se Vám rozhodli poskytnout snídani ve virtuální podobě. Den před konáním Vám zašleme na emailovou adresu link pro připojení. 

 

Těšíme se na Vaši účast, team DataScriptu

Podmínky registrace

Podmínkou bezplatné účasti na našich snídaních je uvedení Vaší společnosti, jmenného emailu a platného telefonního čísla. V opačném případě si vyhrazujeme právo Vaši účast odmítnout.

Bezplatně registrovat na Morning Talks

* Povinné pole
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Další informace