AWS náklady – praktické postřehy na co si dát pozor

13. 10. 2021 9:00 – 10:00

Na co se můžete těšit:

Amazon AWS je jedno z nejpoužívanějších cloudových řešení poskytující obrovské množství služeb, kde si každá firma nebo jednotlivec může zvolit a vybudovat projekt na míru. Často existuje více možností, jak vyřešit nějaký problém, což je skvělé z pohledu vývojáře, ale přináší to s sebou úskalí spojené s odhadem nákladů. Pro každou službu existují kalkulačky, které poskytnou prvotní odhad ceny spojené s provozováním daného systému. Ty jsou však jen velmi přibližné a nedokážou podchytit všechny přidružené náklady, které mohou být na první pohled skryté. Na několika příkladech z praxe se pokusíme ukázat, na co si dát při plánování pozor a jaké jsou alternativy a možnosti ušetřit.

Blíže se podíváme na následující témata:

S3

  • Intelligent tiering
  • Archive/glacier + automated bucket policy
  • Appku třeba designovat na slow-retrieval z archive storages (až 24h retrieval time z deep archive)

CDN

  • AWS nabízí vlastní CDN řešení - CloudFront, které ale může být nákladnější než konkurenční řešení. Na kombinaci AWS a
    CloudFlare si popíšeme možnosti a rizika kombinace AWS s externí CDN

EC2

  • EC2 instance jsou často první volba, když někdo začíná pracovat s AWS cloudem. Když se na ně zaměříme z pohledu nákladů, můžeme si pomoct několika způsoby. Mezi ty nejběžnější patří Reserved Instances a Spot Instances, nebo si můžeme také pomoct použitím Auto Scaling Group. Tyto možnosti ale taky mají svá úskalí, které se pokusíme popsat na základě našich zkušeností.


Prezentující: Pavel Mičan, Senior Software Engineer, (Blackboard)

Pavel Mičan je SW vývojářem Blackboardu a v posledních letech se věnuje především vývoji Java back-end služeb v AWS. Dnes vede tým, který má na starosti vývoj pro Blackboard Collaborate produkt. Je držitelem certifikátu AWS Certified Developer – Associate.

Prezentující: Michal Grégr, Product Development Director, (Blackboard)

Michal Grégr zodpovídá za brněnský tým Blackboard Collaborate a podílí se na koordinaci projektových úkolů mezi vývojovými týmy, product managementem, financemi, security&privacy a dalšími.

Prezentující: Juraj Ivanko, Senior Engineering Manager, (Blackboard)

Juraj Ivanko zodpovídá za jeden z brněnských Blackboard Collaborate týmu. Během svého působení ve vývojových týmech se podílel na zprovoznění automatizovaného testování v AWS prostředí, na automatizaci sledovaní nákladů v AWS a dalších projektech souvisejících s AWS.

 

Místo konání: 

V současné době jsme se Vám rozhodli poskytnout snídani ve virtuální podobě. Den před konáním Vám zašleme na emailovou adresu link pro připojení. 
Těšíme se na Vaši účast, team DataScriptu

 

Podmínky registrace

Podmínkou bezplatné účasti na našich snídaních je uvedení Vaší společnosti, jmenného emailu a platného telefonního čísla. V opačném případě si vyhrazujeme právo Vaši účast odmítnout.

Bezplatně registrovat na Morning Talks

* Povinné pole
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Další informace