5 říjen 2023
S - COMP Centre CZ s.r.o. (Na Žertvách 2196/34, Praha 8 - Libeň)

FinOps Experience and Cost Optimization

Trvání 9:00 – 17:30
Kapacita 162
Cena 5.900 * CZK
Řečníci 5

Log

21.07.2023 09:00 - Spustili jsme registrace na konferenci

Info

* Cena konference je uvedena bez DPH

Získejte Wild Cards na 69. a 121. židli a užijte si konferenci zdarma (pozice se počítá dle došlých registrací).

Občerstvení - pokud potřebujete zajistit bezlepkové občerstvení, prosíme uveďte to do "Poznámky" v registračním formuláři. Rádi Vám jídlo na jméno zajistíme.

Změna programu a místa konání konference je vyhrazena.

Konference se bude konat prezenčně

Program

08:159:00
Snídaně
09:0010:00
FinOps úvod
10:0010:30
Přestávka
10:3011:30
Cost optimization z pohľadu architekta
11:3012:30
Oběd
12:3013:30
Efektivita v cloudu: 3 klíčové pilíře
13:3014:00
Přestávka
14:0015:00
FinOps - Povedomie o cenách v existujúcej engineering organizácií
15:0015:30
Poslední přestávka
15:3016:30
Srovnání nákladů AWS, Azure a Google Cloud
16:3017:30
Panelová diskuse
09:00 – 10:00

FinOps úvod

Vedle již poměrně známých termínů jako jsou DevOps, CloudOps, AIOps či DevSecOps nedávno do světa IT pronikl termín FinOps. Tato přednáška si klade za cíl vyjasnit význam tohoto termínu a naladit všechny posluchače na podobnou vlnu. Projdeme zde rychle základní koncepty a nutnou teorii, ale nebudeme se do ní příliš nořit. Místo toho co nejrychleji postoupíme k ukázce projektu adopce Finops, na kterém si ukážeme praktické využití FinOps Frameworku.

  • Co termín FinOps znamená, proč by mě měl zajímat a proč nestačí, aby náklady hlídal pouze CFO.

FinOps Framework

  • Pohled na FinOps Framework - probereme, koho se týká a jak. Následně projdeme stupně adopce a proč nás zajímají, dozvíme se, co je budget-ownership a jak nám FinOps pomůže k dobrým rozhodnutím vycházejících z dat.

Adopce FinOps

  • Společně si zkusíme připravit projekt "Adopce FinOps" v anonymní firmě, která provozuje svou infrastrukturu v cloudu, má interní vývoj a už není úplně malá. Výsledkem bude WBS (myšlenková mapa), podle které lze začít s adopcí FinOps.

Shrnutí a dotazy

  • Ve zbývajícím čase budu rád za diskuzi, která, v případě zájmu, může probíhat i po přednášce mimo sál.
Marek Sirový

Marek Sirový

Independent specialist (DevOps/SRE)

Marek se věnuje Linuxu a opensource od roku 2006, prošel hostingem, akademií věd i množstvím malých firem a startupů. Aktuálně se živí jako platform engineer a při své práci klade důraz na udržitelnost a užitnou hodnotu budovaných řešení.

LinkedIN

10:30 – 11:30

Cost optimization z pohľadu architekta

Cost optimization je ako téma komplikovaná tým, že sa v nej spájajú oblasti ako DevOps, Financial management a Softwarová architektúra. Skôr ako o jednorázovej úlohe sa bavíme o dlhodobom mindsete a kultúre. Do každého rozhodnutia v rámci aplikácie, designu a infraštruktúry by mal cost optimization vstupovať ako faktor, ktorý engineering tím okrem iných zvažuje. V rámci prednášky sa pobavíme o tom, ako vie každá firma v cloude ušetriť, a na čo sa zvykneme pozerať pri začiatku každého projektu. Na reálnych use casoch si vysvetlíme a popíšeme ako sa náš cost optimizačný mindset premieta do reálneho softwaru a infraštruktúry.

Cost optimization ako téma a prečo je to zaujímavé

  • O čom táto prednáška nebude

Štandardné prístupy ku cost optimization   

  • Prejdeme si ako bežne podobné zadanie vyzerá a ako taký proces prebieha.   
  • Gotcha's: na čo si pri tom dávať pozor.

Deep dive optimalizacia   

  • Cost ako tranzitívna vlastnosť softwarovej architektúry   
  • Elasticita na úrovni workloadu a infraštruktúry
  • Hacky a tipy ako sa popasovať s costom v cloude

Záver a Otázky

Adam Hamsik

Adam Hamsik

CEO and Co-Founder at Labyrinth Labs

Adam je srdcom DevOps inžinier a momentálne tiež pôsobí ako CEO Labyrinth Labs. Rád ide do hĺbky rôznych technických problémov ako napr.: napísať dobré RCA, optimalizácia [kódu, infraštruktúry] a najmä obľubuje OpenSource [vo voľnom čase pomáha NetBSD s developmentom]. Počas svojej kariéry pracoval s množstvom zákazníkov na rôznych projektoch, kde aktívne využíva tools ako Terraform, Kubernetes a Helm. Ako správny inžinier si užíva nekončiace debaty o tom, ktorý tool je lepší. V súčasnosti sa zväčša venuje navrhovaniu architektúr a hľadaniu spôsobov, ako zákazníkom ušetriť peniaze [spoiler alert, nie je to ľahké.]

 

LinkedIN

12:30 – 13:30

Efektivita v cloudu: 3 klíčové pilíře

Ataccama provozuje v cloudu single tenantní aplikaci pro Enterprise zákazníky. Během posledních 3 letech zaznamenal náš cloudový produkt obrovskou popularitu a bylo tedy nutné zaměřit se na zvýšení efektivity vynaložených finančních prostředků. Díky 3 aktivitám se nám povedlo ušetřit několik milionů dolarů a zároveň podpořit náš business k dalšímu růstu. Ve své přednášce vás s těmito 3 aktivitami seznámím. 

  • Tato přednáška se zaměřuje na tři klíčové pilíře, které nám umožňují dosáhnout maximálních úspor v cloudu u nás v Ataccama a zároveň podporují růst našeho businessu. Prvním pilířem je "Optimalizovaná architektura aplikací". Prozkoumáme, jak měřit náklady na jednotlivé části aplikací, využívat levnější instance a hledat místa, kde utrácíme peníze zbytečně.
  • Druhý pilíř se týká "Spolupráce s cloudovými providery". Představíme vám množství programů a iniciativ, které nám umožňují zvýšit hodnotu investovaných prostředků. Například AWS APN nabízí atraktivní kredity za specifickou spolupráci, a AWS MAP podporuje financování migrace zákazníků do cloudu. 
  • Třetím pilířem jsou "Pokročilé strategie cenové optimalizace". Prozkoumáme možnosti private pricingu, saving plánů, rezervovaných instancí a dalších nástrojů, které nám umožňují maximalizovat úspory a snižovat náklady v dlouhodobém horizontu.
Martin Damovský

Martin Damovský

Cloud Governance Lead

Martin Damovský je zkušený profesionál v oblasti cloudových technologií. Svou vášní pro AWS a cloudové technologie si vytvořil komplexní pohled, pracoval jako vývojář, devops i security specialist. Díky hluboké znalosti AWS umí efektivně využívat jeho potenciál a přinášet inovativní řešení.

 

Martin je zapáleným členem komunity. Byl vybrán do programu AWS Community Builder, kde sdílí své znalosti s dalšími odborníky. Aktivně také organizuje meetupy pro pražskou AWS User Group, přispívá k rozvoji cloudového ekosystému a šíření povědomí o AWS.

 

Postupně se vypracoval z vývojářských pozic na Cloud Governance Lead ve společnosti Ataccama.

 

LinkedIN

14:00 – 15:00

FinOps - Povedomie o cenách v existujúcej engineering organizácií

Jeden z najlepších spôsobov, ako sa dajú držať náklady na infraštruktúru pod kontrolou je, aby mal každý inžinier predstavu o tom, koľko stoja služby, ktoré používa. Prednáška popíše, ako sme v Kiwi.com začali tieto informácie šíriť a ako málo bolo treba, aby sa z nákladov na infraštruktúru stala téma. Zároveň sa bude venovať problémom, ktoré môžu nastať, keď sa rozhodnete rozpočítavať náklady na tímy, alebo keď niektorí vaši provideri nechcú, aby ste vedeli, za čo u nich míňate peniaze.

  • Úvod: Definujeme pojem “povedomie o cenách”. Vysvetlíme, prečo je dôležité a ako nám vie pomôcť udržať náklady pod kontrolou.
  • Kontext: Popíšeme, ako vyzerá engineering kultúra a infraštruktúra v Kiwi.com a čo sme robili s nákladmi na public cloud pred COVID-om. Preberieme základné problémy s držaním cien pod kontrolou v organizácií s decentralizovaným engineeringom a s platform tímom, ktorý má produktových vývojárov skôr podporovať než kontrolovať.
  • Jednoduché technické riešenie: Ako sme napísali nástroj, ktorý mesačne vystavil každému tímu report o cene ich infraštruktúry a služieb. Začneme popisom jeho technickej stránky. Najmä sa ale budeme baviť o skutočných problémoch: Ako definovať cenu niečoho, čo zdieľa celá firma? Čo s dodávateľmi, ktorí nechcú, aby sa dalo vypočítať, koľko stoja ich jednotlivé služby?
  • “Mäkké” riešenia: Len súhrn nákladov pre každý tím nestačí. Preberieme ďalšie spôsoby, akými sa dá povedomie o cenách zvýšiť - čo napísať do dokumentácie, ako komunikovať a na čo dávať dôraz.
  • Kam sme sa posunuli: Aký vplyv malo zvýšené povedomie o cenách na kultúru engineeringu v Kiwi.com? Nižšie náklady sú len jeden z efektov, ale môže viesť aj ku zmenám v procese vývoja alebo v architektúre aplikácií.
  • Kam pôjdeme ďalej: Čo sme sa naučili pri vývoji systému na reporting nákladov a kam ho teraz posúvame.
  • Záver a zhrnutie
Róbert Selvek

Róbert Selvek

Senior Infrastructure Platform Engineer

Róbert je Senior Platform inžinier v Kiwi.com, kde sa dlhodobo zaoberá hlavne observabilitou, od úrovne infraštruktúry až po sledovanie nákladov na infraštruktúru. V public cloudoch pracuje už takmer 10 rokov, striedajúc role v DevOps a infrastructure engineeringu s rolami v back-end vývoji. Od začiatku pracoval v prostrediach, kde bolo nutné pozorne sledovať náklady na infraštruktúru. Vďaka tomu si na všetky pozície priniesol záujem o optimalizáciu a vizibilitu cien, ktorý sa snaží prenášať na svojich kolegov a občas aj náhodných okoloidúcich.

LinkedIN

15:30 – 16:30

Srovnání nákladů AWS, Azure a Google Cloud

V dnešním digitálním světě jsou cloudové služby nezbytným prvkem pro mnoho organizací a podniků. Mezi největší poskytovatele cloudových služeb patří Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure a Google Cloud Platform. Každý z těchto poskytovatelů má své výhody a nevýhody, a jedním z hlavních faktorů, kterými se organizace řídí při výběru poskytovatele, jsou náklady. V této přednášce se pokusím je všechny porovnat.

Intro

Cenové modely

  • Placení za používání
  • Předplacené služby

Srovnání klíčových komponent a možností, jak ušetřit

  • Úvod a všeobecné informace
  • Výpočetní instance
  • Úložiště
  • Síťové služby
  • Databáze
  • AI/ML

Slevy a programy

  • Možnosti pro Enterprise
  • Slevy pro startupy

Správa nákladů

  • Nástroje pro sledování a správu nákladů

Závěr a dotazy

Tomáš Papež

Tomáš Papež

CTO at Vortex

Jako vysoce všestranný a zkušený manažer s pozadím v oblasti DevOps a odborností v cloudových technologiích má Tomáš prokázanou praxi vedení a řízení týmů napříč různými odvětvími. V jeho poslední pozici byl zodpovědný za dohled nad vývojem a dodávkou produktů v rámci full-stack týmů. Dnes je CTO ve společnosti Vortex, která je Google Cloud partner a pomáhá klientům řešit jejich cloudové problémy a strategie od infrastruktury přes data až po bezpečnost.

LinkedIN

16:30 – 17:30

Panelová diskuse

Registrační formulář

* Povinné pole

Proč se přijít podívat?

  • Ukážeme si praktické využití FinOps Frameworku.
  • Zazní hacky a tipy, jak se popasovat s costy v cloudu.
  • Podíváme se, jakým způsobem je možné přistoupit ke cloud governance.
  • Představíme si reálný tool na přefakturaci nákladů do jednotlivých týmů.
  • Srovnáme si ceny v rámci největších poskytovatelů.
  • Nakonec všech pěkne propereme v rámci panelové diskuse.

 

Storno podmínky

Registrace na konferenci je závazná a její storno je možné "bezplatně" pouze písemnou formou prostřednictvím e-mailu a to nejpozději 14 kalendářních dní před zahájením konference.

Odstoupí-li/stornuje-li účastník konference registraci v termínu kratším než 14 kalendářních dní před zahájením konference, vyhrazuje si organizátor vůči účastníkovi právo na zaplacení storno poplatku v plné výši hodnoty vstupenky.

Děkujeme za pochopení

Jak se k nám dostanete

Zastávka Palmovka následně 3 minuty pěšky ulicí Na žertvách směrem železniční viadukt. Váš cíl je modrá budova po pravé straně. Vchod do prostor je kolem recepce rovně přímo v přízemí.

Autem

Automobil doporučujeme zanechat na P+R. V okolí jsou modré a fialové zóny se standardním parkovácím ceníkem.

Tram a metro

Zastávka Palmovka.

Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Další informace